На сторінці "Бібілотечна скарбниця" можна прочитати електронний варіант журналу "Бібліотечна планета" та знайти іншу корисну інформацію

середа, 24 січня 2018 р.

Бібліотеки Одещини трансформуються

«Бібліотеки Одеської області йдуть складним шляхом змін, спрямованим на інформаційну модернізацію, підвищення кваліфікації працівників та підкорення усієї діяльності потребам громад, яким вони належать. Адже сьогодні бібліотека, діяльність якої  перебудовується в руслі Концепції якісних змін задля забезпечення сталого розвитку України (до 2025 року), – це опора, помічник  влади, особливо сьогодні в умовах інформаційної війни, яку веде держава-агресор». Цим ствердженням розпочинається Звіт Комунального закладу «Обласна універсальна наукова бібліотека імені М.С. Грушевського» за 2017 рік.


Спільна робота зі ЗМІ. На бібліотечному каналі YouTube висвітлено діяльність бібліотеки 

Діяльність ОУНБ ім. М. Грушевського, яка є інформаційним, просвітницьким, науково-дослідним, методичним і координаційним центром для бібліотек регіону, була минулого року зосереджена на питаннях розвитку публічних бібліотек, організації бібліотечної діяльності в об’єднаних територіальних громадах, вивченні досвіду, що сприяв би якісним змінам, особливо в умовах децентралізації.

Зустрічі з громадськими діячами
Зустрічі з воїнами АТО та волонтерами
Зустрічі з письменниками

Даного часу проблем організації бібліотечного обслуговування в умовах територіальних громад більш ніж достатньо. І це, на жаль, пов’язано з думкою керівництва ОТГ про ніби то економію бюджету на утримання бібліотек. Але саме мешканці громад  навіть, не цитуючи відомі висловлювання, на зразок: «Там, де закриваються бібліотеки, відкриваються в’язниці», чітко розуміють, що сьогодення не мислиться без бібліотеки , яка є осередком, де люди збираються , спілкуються, отримують неупереджену інформацію і знання, куди охоче йдуть діти і де збирається юнацтво.
Тренінг для бібліотекарів області «Робота PR-клубів бібліотек в умовах децентралізації» 

Обласна бібліотека приєдналась до проекту Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, що започаткувала блог «Публічна бібліотека ОТГ», який покликаний стати платформою для обміну найкращими практиками, історіями успіху, або прикладами подолання труднощів. Обласна бібліотека ініціює у 2018 році проведення показових масових заходів в центральних бібліотеках ОТГ, присвячених Року збереження культурної спадщини в Україні, під девізом «Маленька територія – велике враження».


ХХІ обласний фестиваль української книги пам’яті Михайла Грушевського
Науковці - завжди бажані гості бібліотеки


ОУНБ чітко вирішувала проблему організації поповнення фондів бібліотек області за програмою «Українська книга», завдяки якій ці заклади отримали 24,6 тисячі книг на суму 2 млн. 232 тисячі гривень. Держава щорічною реалізацією цією програми  доказує розуміння великої ролі бібліотеки в сучасному світі.
Книги, отримані бібліотеками області за програмою «Українська книга»

Продовжується збір та узагальнення статистичних даних про діяльність публічних бібліотек області за допомогою системи моніторингу (ЕСМаР), яка є спільним міжнародним проектом в Україні. Аналогічна система працює лише у Швеції. У тому ж році організований перехід усіх бібліотек області на систему УДК, а обласної бібліотеки на програму UNILIB , що забезпечувалось методичними заходами, практичними тренінгами та  індивідуальними консультаціями.
Свою діяльність обласна бібліотека зосередила на розповсюджені (за допомогою усіх джерел інформації  - ЗМІ, семінари, соціальні мережі) свого досвіду нових підходів для використання бібліотечного простору. Позитивним є збільшення відвідувань бібліотеки майже на третину, що складає зараз 322 тисячі. Загалом упродовж року читачами бібліотеки стали 36.2 тисячі жителів, які скористались 760 тисячами примірників документів 35 мовами світу, комфортно працюючи з ними у 6 читальних залах, один з яких є особливо сучасним і популярним серед молоді, та літературному кафе, де за чашкою кави можна переглянути сучасну пресу, або, вільно скориставшись зоною wi-fi, читати власну електронну книгу.

В бібліотеці - приємно та комфортно

Speaking Club: англійська - це легко!


До послуг користувачів – електронний каталог, аналітичні БД, ресурси центру правової інформації, пункту  інформації з питань європейської інформації та євроатлантичної інтеграції. За рік зріс попит на он-лайнові бібліотечні сервіси, активно відвідуються сайт та блоги бібліотеки. Бібліотека розпочала оцифрування та сканування рідких краєзнавчих видань, їх повнотекстове представлення в електронній бібліотеці «Культура України» сприяє розширенню знань про Одещину у користувачів соціальних мереж та збільшенню зацікавленості в існуванні бібліотек.


День української писемності та мови
 Народна Академія Творчості

Читачам літнього віку бібліотечні працівники допомогли опанувати основи комп’ютерної грамотності, бібліотека започаткувала безкоштовні курси української мови для військовослужбовців, працюють курси англійської мови, аматорські об’єднання, бібліотека активно  співпрацює з мистецьким  об’єднанням «Форум-театр». Популярною у читачів бібліотеку робить, основана на співпраці з громадськими організаціями, робота за проектами «Медицина розбірливим почерком», «15х4», «Інтелектуаріум», «Вільний університет» та ін.


Лекції молодих вчених. Проект «15х4»
День науки в бібліотеці


У світ вийшли аналітичні, методичні та бібліографічні видання, в тому числі: "Календар знаменних та пам’ятних дат Одещини. Рік 2018", "Бібліотеки області та завдання підвищення рівня інформації з питань державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції України", "Організація роботи бібліотек з фондами в умовах децентралізації", "Робота бібліотек в Рік 100-річчя Української революції: формування громадської свідомості і демократичних ціннісних орієнтирів", "Видатні політичні діячі і правники України", "Сонячне сяйво Тетяни Яблонської", "Органічне землеробство", "Юридическая книга ХІХ – начала ХХ века в фондах библиотеки (1847-1927): каталог" (переможець V регіонального конкурсу на краще методичне та бібліографічне видання публічних бібліотек Півдня України 2016-2017 рр. у номінації "Краще бібліографічне видання") тощо.


Каталог "Юридическая книга ХІХ – начала ХХ века в фондах библиотеки (1847-1927)" - переможець V регіонального конкурсу на краще методичне та бібліографічне видання публічних бібліотек Півдня України 2016-2017 рр. у номінації "Краще бібліографічне видання"



Амельченко Ю.С., директор Одеської ОУНБ ім. М. Грушевського

Немає коментарів:

Дописати коментар

Спасибо за интерес к нам!