На сторінці "Бібілотечна скарбниця" можна прочитати електронний варіант журналу "Бібліотечна планета" та знайти іншу корисну інформацію

неділя, 6 жовтня 2019 р.

Бібліотеки Одещини: історії успіху і пошук нових можливостей




7-11 жовтня 2019 року завідувач науково-методичного відділу Маловік Н.П. взяла участь у роботі VIІ Всеукраїнської школи методиста за темою «Сучасна публічна бібліотека: виклики, можливості, досягнення» з доповіддю «Бібліотеки Одещини: історії успіху і пошук нових можливостей». Організатор – Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого за підтримки Міністерства культури України.


Учасники Школи методистів (7-11.10.2019 р.)


В Одеській області, як і взагалі в Україні, набирає обертів процес децентралізації. Кількість об’єднаних територіальних громад збільшилася у 2019 році до 33. Кількість населення діючих ОТГ складає 353880 осіб. Реалізація реформи децентралізації має вплив безпосередньо і на розвиток бібліотечної справи у регіоні. На території ОТГ розташовано 226 бібліотек (29,5% від усіх бібліотек області). Одна частина бібліотек, які розташовані на території об’єднаних територіальних громад, вже відійшла до сфери їх управління, друга частина знаходиться у процесі реорганізації. Зазначений процес наразі проходить досить повільно і, іноді, болісно. Не зважаючи на відповідні законодавчі акти і на рекомендації досвідчених фахівців провідних бібліотек України, керівництво ОТГ не поспішає брати під свою опіку бібліотеки і надавати їм можливість гідно обслуговувати мешканців своїх громад. Як наслідок, бібліотеки стоять зачиненими (9% бібліотек ОТГ) або їх фінансування настільки мізерне, що ледве вистачає на 0,25 ставки заробітної плати бібліотекаря. Однак не все так погано як здається. Є в нашому регіоні і позитивні приклади, які, на мій погляд, мають стати в пригоді тім громадам, які щойно почали реорганізаційний процес або планують його розпочати. Отже історії успіху…


Невелика Красносільська ОТГ: 7 населених пунктів, 10370 мешканців. Жодна публічна бібліотека не скорочена, а їх – 5. З моменту переходу до ОТГ (2016 р.) фінансування бібліотек збільшилося майже у 4 рази. У 2018 році з місцевого бюджету було виділено 18тис. грн. на придбання нової літератури і більше 80 тис. грн. на ремонти і нові меблі.
5 травня 2019 в бібліотеці села Іванове Красносільської ОТГ Лиманського району урочисто відкрито медіацентр. Цей культурно-освітній простір відкрито у межах реалізації обласної комплексної програми на 2017-2019 рр. «Культура Одещини» стратегічного плану дій «Розумний регіон» обласної державної адміністрації. До речі, медіацентри було відкрито  на базі 19 публічних бібліотеках області у. т.ч. на базі 5 бібліотек ОТГ. Центру надано влучну назву «Синергія». За обласною програмою бібліотека отримала комплект комп’ютерної техніки, мультимедійний проектор і відеокамеру. Гарантом створення відповідної матеріально-технічної бази, тобто проведення ремонту приміщення, придбання сучасних комфортних меблів, виступив голова ОТГ Майдебура Микола Петрович.
За словами директора бібліотеки Соколовської Любові Олександрівни, «місцева влада прагне, щоб бібліотеки стали «притертими» місцями для проведення зустрічей у нових форматах – відеоконференції, онлайн-тренінги, скайп-консультації». Відвідувачами бібліотеки є 1751 особа, а її фонд складає 1498 примірників документів
З відкриттям нового медіацентру бібліотеки Красносільської ОТГ зможуть у повній мірі приєднатися до реалізації соціальних проектів, що дуже популярні у бібліотеках області: «Медицина розбірливим почерком», школа медіа-патріотів для юнацтва, курси комп’ютерної грамотності для осіб за «30»… – «Бібліотека – центр освіти для дорослих» тощо. Для мешканців села, які не мають власних комп’ютерів, з’явилися нові можливості: придбання транспортних квитків, квитків на концерти; реєстрація на ЗНО; оплата комунальних платежів; отримання інформації через «особистий кабінет» з банківських установ і Пенсійного фонду; пошук роботи і складання резюме; запис до лікаря тощо. Мультимедійний проектор і біла стіна у якості проекційного екрану дозволять проводити перегляди фільмів, презентацій, онлайн-консультацій для учнів з питань підготовки до ЗНО за участю викладачів вищих учбових закладів Одеси тощо.


В медіацентрі с. Іванове Красносіьської ОТГ


Куяльницька ОТГ Подільського району: Населення 26,2 тисячі. Форма об’єднання публічних бібліотек – централізована бібліотечна система: центральна публічна бібліотека та 36 філій. Не скорочено жодної бібліотеки!
З моменту створення ОТГ відбулись позитивні зміни у фінансуванні бібліотек. До децентралізації  кошти з місцевого бюджету щорічно зменшувалися, а протягом останніх 5 років виділялись тільки на періодичні видання у сумі 10 тисяч грн. В 2018 році з бюджету ОТГ було виділено на придбання літератури та підписку періодики 150 тисяч грн. В 2019 році – 250 тисяч грн. на придбання книжок та 60 тисяч грн. – на періодичні видання.
Наприкінці минулого року в центральній бібліотеці був відкритий сучасний медіацентр в рамках Стратегічного плану дій голови Одеської обласної державної адміністрації 2017-2019 років «Розумний регіон», гарантом створення якого (ремонт приміщення, придбання меблів) виступив голова Куяльницької сільської ради Сергій Паламарчук. На ремонт приміщення було виділено 116 тисяч грн., на придбання сучасних меблів – 150 тисяч грн. Як створювався медіацентр і як він працює наочно показує відеоролик, створений, між іншим, працівниками бібліотеки.



За перше півріччя 2019 року в медіацентрі відбулись сучасні, креативні масові заходи для студентів медичного училища та професійно-технічного ліцею, творча зустріч місцевих поетів та читачів з письменником Богданом Сушинським, тренінги з розвитку громади, тренінгові заняття Центру вторинної правової допомоги, проходять курси комп’ютерної грамотності для населення громади та бібліотечних працівників ЦБС.
З серпня 2019 року на базі сільської бібліотеки с. Мардарівка Куяльницької ЦБС було  відкрито сучасний інформаційний простір. Інтернет центр, комфортна зона для спілкування, нові меблі, новинки художньої літератури, – все це стало доступним завдяки підтримці Куяльницькою сільською радою бібліотечної галузі на селі та великому бажанню самих мардарівців долучитися до сучасних бібліотечних послуг, які покликані поліпшити рівний доступ всім селянам до інформації та навчити мешканців користуватися новими технологіями.
Червону стрічку урочисто перерізали голова Куяльницької сільської ради Сергій Паламарчук та староста села Марія Волинщук. За традицією оновлене приміщення бібліотеки освятив протоієрей церкви Св. Миколая отець Михайло.
Куяльницька ОТГ розглядає бібліотеки як ресурсний центр громади і продовжує фінансувати комп’ютеризацію бібліотечних закладів. Так, в 2019 році виділено 600 тисяч гривень на створення інтернет-центрів в 10 бібліотеках-філіях ЦБС. Крім комп’ютерів в ці бібліотеки закуплені сучасні багатофункціональні пристрої (принтер, сканер, ксерокс). Планується модернізація електричної мережі, придбання комфортних меблів (стільців, комп’ютерних столиків, лавок-диванів).


В бібліотеці с. Гидерим напередодні Всеукраїнського дня бібліотек відкрито Інтернет-центр

Любашівська ОТГ: Населення 11,3 тисяч осіб. ОТГ створено 29 квітні 2018 року. На території ОТГ розташовано 9 бібліотек (у т.ч. ЦРБ і ЦДБ), які і досі входять до складу Любашівської районної ЦБС (31 бібліотека). До останнього часу заклади фінансувалися тільки з районного бюджету, а у вересні 2019 року було надано субвенцію з бюджету ОТГ на отримання 7 сільських бібліотек, які розташовані на її території. 28 вересня 2019 року як подарунок до професійного свята Всеукраїнського Дня бібліотек Центральна районна бібліотека отримала сертифікат на капітальний ремонт фасаду будівлі бібліотеки від голови Любашівської ОТГ.


В Любашівському медіацентрі

2018 рік був багатим на визначні події для Любашівщини. У листопаді в місті відбувся виїзний зональний  фестиваль української книги пам’яті М. Грушевського «Безмежність української книги», підтриманий Українським фондом культури. Це була подія у масштабі усій області. Заходи за участю представників Міністерства культури України, Одеської обласної державної адміністрації, керівництва Любашівського району і ОТГ, бібліотек області, громадськості відбувалися у центральних районних бібліотеках для дорослих і дітей, дитячої музичної школі, районному будинку культури. Це були яскраві виставки книг, кулінарних страв, національних костюмів і виробів декоративно-ужиткового мистецтва представників північних районів області, літературні квести, майстер-класи (у т.ч. з бойового гопаку), зустрічі з відомими письменниками тощо. Бібліотечні працівники брали активну участь в організації і проведенні фестивалю. Зустрічі з письменниками проходили у приміщенні нового медіацентру, оформлення котрого ще не було закінчено.
Наприкінці листопаду ремонт і оздоблення центру було завершено і він відчинив двері для відвідувачів. Медіацентр було відкрито у межах реалізації вже зазначеної обласної комплексної програми «Культура Одещини» стратегічного плану дій «Розумний регіон» обласної державної адміністрації. На ремонт приміщення із районного бюджету було виділено 367 тис. грн. З нагоди Всеукраїнського Дня бібліотек, Любашівська центральна районна бібліотека отримала подарунковий сертифікат з районного бюджету на суму 150 тис. грн. на придбання меблів для новоствореного медіацентру. Якою бібліотека була і якою стала показує відеопрезентація, створена працівниками ЦРБ.
Медіацентр в Любашівці працює дуже активно. Вирішення соціальних потреб громади – головна мета працівників центру та їх натхненника – молодої і креативної директорки ЦБС Анастасії Іванової. Головна увага приділяється реалізації проектів «Медицина розбірливим почерком» та «Я маю право». Серед головних тем зустрічей в бібліотеці цього року – «Я проти насилля, а ти?» та «Подолаємо віруси разом». Корисною є участь психолога в проведенні зустрічей. В бібліотеці працює «Бюро правової допомоги». Волонтер Корпусу миру США проводить в бібліотеці безкоштовні курси англійської мови. У медіацентрі проводилися скайп-консультації для молоді з питань підготовки до ЗНО за участю викладачів Одеського національного економічного університету. В рамках правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України з протидії булінгу на базі медіацентру Любашівської ЦРБ було проведено інформаційну годину «STOP булінг!». Для бібліотечних працівників було проведено районний семінар-тренінг «УДК в бібліотеках: вивчення та організація діяльності структурних підрозділів ЦБС». Однією з найважливіших подій в медіацентрі було засідання Громадської ради при Любашівській райдержадміністрації, під час якого вирішувалися важливі для громади питання.
І це тільки три історії успіху бібліотек Одещини.
Про свій досвід і успіхи бібліотеки розповідають на своїх сайтах, блогах і сторінках у соцмережах. У 2017 році на Фейсбуці було створено групу «Прес-клуб бібліотек Одещини», членами якої стали бібліотеки, громадські організації і групи активних громадян ОТГ. Фахівці ОУНБ ім. М. Грушевського, які є членами прес-клубу, постійно знайомляться з новим досвідом бібліотек під час відвідувань ОТГ області у межах програми «Маршрути успіху», які організує Одеське регіональне відділення Асоціації міст України. Такі виїзди дають змогу зрозуміти, що саме спрямованість на нові форми роботи та комфортність і доступність бібліотек для громади – запорука збереження бібліотечних закладів в умовах децентралізації.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Спасибо за интерес к нам!