На сторінці "Бібілотечна скарбниця" можна прочитати електронний варіант журналу "Бібліотечна планета" та знайти іншу корисну інформацію

вівторок, 13 серпня 2019 р.

Маршрут успіху Маяківської сільської ОТГ очима бібліотекарів


9 серпня 2019 року, на запрошення Одеського регіонального відділення Асоціації міст України, члени Прес-клубу бібліотек Одещини, фахівці Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Михайла Грушевського – заступник директора з наукової роботи Булгакова Ольга Андріївна та завідувач відділу соціокультурної діяльності Нагорнюк Ольга Анатоліївна – відвідали Маяківську сільську об’єднану територіальну громаду.
Поїздка відбулась у межах програми «Маршрути успіху» – поширення кращих практик та успішного досвіду вирішення місцевих проблем внаслідок децентралізаційної реформи.
Тема поїздки: «Добровільне об’єднання громад – шлях до розвитку».
Учасниками «Маршруту» стали представники громад, які межують з Маяківською ОТГ, але ще й досі не визначились; сільські голови Миколаївщини, які прагнуть об’єднання та цікавляться успіхами та перевагами ОТГ, на чолі з головою Миколаївського відділення АМУ Тетяною Миколаївною Яновською, а також представники регіональних ЗМІ.Бібліотекарі вже в четвертий раз беруть участь в навчальних візитах до ОТГ, бо саме бібліотеки сьогодні, в умовах галузевих реформ, як потужні інформаційні майданчики, прагнуть донести неупереджену, об’єктивну інформацію про реформу місцевого самоврядування – децентралізацію місцевих громад області.
Село Маяки має предавню історію. Перші письмові згадки відносяться до початку XV століття як про замок Маяк-Каравул («знак, сигнал») – сторожовий прикордонний пункт, побудований Великим князем Вітовтом.
Процес створення об’єднаних територіальних громад на Одещині розпочався у 2015 році. На сьогодні з 707 громад утворено 33 об’єднаних.


Маяківська громада об’єдналася 29 листопада 2017 року з трьох сіл різних районів Одещини. Унікальність громади в тому, що до її складу входять села, які мають спільний кордон – село Маяки (Біляївський район), село Удобне (Білгород-Дністровський район) та село Надліманське (Овідіопільський район).
Маяківська ОТГ займає площу 116,25 км2; чисельність громади – більш 9,5 тис. осіб. Адміністративний центр – село Маяки.


«Головне, коли є порозуміння сільських голів у необхідності реформ! Наданні якісних послуг! Здійсненні добрих справ!», – наголошує голова ОТГ Віктор Юрійович Дяченко.
Бюджет села Маяки до об’єднання складав 9 млн грн., а після об’єднання – 20 млн грн, що дозволяє громаді на свій розсуд розпоряджатись власними коштами.
Голова громади сповідує основний принцип наповнення бюджету: ви справно платите податки, ми розподіляємо їх за призначенням. І дійсно – це прослідковується в усій соціальній сфері селища. Гості прес-туру тільки перепитували: що, дійсно безкоштовно надаються медичні послуги?; що, за садочок батьки сплачують лише 40 %?
З перших хвилин перебування у громаді присутні відчули соціальну спрямованість перетворень!
З часу свого утворення Маяківська територіальна громада здійснила ремонт у Будинку культури, провела реконструкцію школи, втілила капітальний ремонт стаціонарного приміщення сільської амбулаторії загальної практики, побудувала спортивний комплекс…
Громада формує якісну інфраструктуру – проведено капітальний ремонт дорожнього покриття з улаштуванням тротуарів на 20 вулицях; здійснено капітальний ремонт 90% водогонів питної води; проведено роботи зі 100% освітлення вулиць; розроблено проект будівництва власних локальних очисних споруд, проводяться ремонти в дитячих садочках.
ШКОЛА
В цій школі хочеться навчатись! І навчатись тільки на «відмінно»! До речі, цього року шкільний «золотий запас» поповнився медаллю, а випускники 2019 навчального року отримали високі результати ЗНО та вже зачислені до одеських вишів.
Менш ніж за рік у Маяках за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону добудований сучасний двоповерховий корпус початкової школи, у якому розміщуються 15 класів. Для того, щоб розмістити всі приміщення школи навіть купили приватний будинок, який був поруч. Вартість будівництва близько 60 млн грн. Майже вся сума – з державного бюджету, а 5,6 мільйонів – з обласного.
У відремонтованій будівлі школи підведені всі комунікації, встановлені енергозберігаючі вікна та двері, утеплений фасад, закуплені сучасні меблі та шкільне приладдя.


Для учнів начальної школи завезли парти

Крім свіжого ремонту, в школі з'явився стадіон з трибуною на 150 вболівальників, майданчик з тренажерами, комп'ютерний клас та клас дистанційного навчання; перебудовані спортивний і актовий зали.
Актова зала, яка вміщує 250 осіб, вражає розміром, зручністю, сучасною технікою та меблями. Для занять спортом побудовані зал з баскетбольним та волейбольним майданчиками, приміщення для занять боротьбою та боксом та навіть лазерний тир.


Чи в кожній школі є такий стадіон?
Так  народжуються олімпійські чемпіони
Шкільне подвір'яАктова зала вміщує 250 учнів
Школа пристосована для інклюзивного навчання діточок.Туалет для діток з собливими потребами
За словами директора школи Андрія Миколайовича Половського, «скоро доведеться замінити шкільну вивіску, бо вже готові юридичні документи для реорганізації загальноосвітньої школи I-III ступенів у Навчально-виховний комплекс».


Може, це вже історичний кадр? Бо скоро вивіску замінять!

БУДИНОК КУЛЬТУРИ
Відремонтований Будинок культури зустрів щиро відчиненими дверями.У світлому просторому холі відбуваються свята, ярмарки, виставки, презентації.
Для дітей і дорослих безкоштовно працюють гуртки художньої самодіяльності – духовий оркестр, вокальний ансамбль, танцювальний гурток. Навчання танцям відбувається в спеціальній кімнаті з балетним станком та дзеркальними стінами. А на полиці – кубки та медалі за перемоги у змаганнях та конкурсах.

Омріяні дзеркала!
Виборені нагороди!
В затишному залі мешканці можуть зібратись на концерти професійних артистів та самодіяльних колективів, а на великому екрані подивитись фільми. В день прес-туру всіх охочих запросили на концерт Олександра Кварти – харків’янина, котрий завоював народну популярність після виконання композиції «Сеньорита, я влюблен» на шоу «Україна має талант».
Жодна посада робітників культурної сфери не була скорочена! До речі, зараз відкритою залишається вакансія лялькаря.ПРО БІБЛІОТЕКИ
Бібліотеки живі! Бібліотеки в кожному селі працюють 100-відсотково: п’ять разів на тиждень з 10.00 до 17.00. «Найближчим часом в оновленій бібліотеці відкриється культурно-освітній медіацентр. У межах реалізації обласної комплексної програми на 2017-2019 роки «Культура Одещини» стратегічного плану дій «Розумний регіон» обласної державної адміністрації, – підкреслила начальник відділу культури Олена Леонідівна Ничипорук. – Вже міркуємо, які меблі замовити, а сучасні книги від Українського інституту книги будуть у вільному доступі читачів». А ми «напросились» на урочисте відкриття!


Жодна бібліотка не скорочена!
Вже незабаром відкриття медіцентру!
СТАДІОН
«Нашому стадіону заздрять!», – говорять маяківці. І це не дивно!

Наприкінці жовтня 2017 року за рахунок 3-х бюджетів – державного, обласного та місцевого – було відкрито оновлений стадіон європейського зразка, який вражає своєю масштабністю.
Стадіон розташований на місці старого, який багато років був гордістю населеного пункту, але з плином часу прийшов у занепад. До речі, місцева футбольна команда у 1997 році виборола кубок області. А організатором і натхненником футбольного клубу був Костянтин Леонтійович Любчик – директор агрофірми «Маяки» з 1983 року, заслужений працівник сільського господарства України. Саме його ім’я, за рішенням сесії сільської ради, сьогодні носить стадіон.
Спортивний комплекс почали будувати у межах Програми розвитку фізичної культури і спорту в Одеській області, і тому 2,4 млн грн. покриті за рахунок саме обласного бюджету. Юним спортсменам обласна влада подарували сертифікат на екіпіровку восьми футбольних команд та 10 м’ячів.
Спортивний комплекс складається з футбольного поля з високоякісним морозостійким штучним покриттям, з волейбольної і баскетбольної площадок, тенісного корту, легкоатлетичних бігових доріжок на 100 і 400 метрів. Загальна площа арени – 16 тис. м2. Глядацька трибуна розрахована на 200 місць.
.«Вже сьогодні півтори тисячі дітей нашої громади можуть безкоштовно займатись спортом», – підкреслив голова ОТГ Віктор Юрійович Дяченко.


Голова ОТГ Віктор Юрійович Дяченко

А.Л. Котік: «Нашому стадіону заздрять!»

За словами начальника відділу фізичної культури та спорту Анатолія Леонідовича Котіка, «стадіон, що відкрився, став лише початком великої роботи громади. І попереду – проекти будівництва штучних футбольних полів в селах Удобне і Надлиманське».ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я
Три в одному! Наприкінці 2018 року в Маяках з’явився медичний майданчик – і «Emergency department», і підстанція «Швидкої», і нова амбулаторія.


Будівництво амбулаторії здійснювалося за кошти державного та місцевого бюджетів.
Амбулаторія розрахована на роботу чотирьох сімейних лікарів. Окрім кабінетів лікарів, тут є маніпуляційна і перев’язувальна. Загалом заклад може прийняти близько 160 пацієнтів на добу. А 80 % населення громади вже підписали декларації з сімейними лікарями, які обслуговують жителів і в інших селах, що входять до складу ОТГ.
«Ще двоє сімейних лікарів в даний час проходять стажування, – зауважив директор Маяківського центру первинної медико-санітарної допомоги Владислав Фролов. – І ще нам потрібні фахівці «вузьких» спеціальностей – ендокринолог, гінеколог, спеціаліст з УЗД».
Відділення екстреної медичної допомоги складається з кабінету УЗД, рентгенкабінету, палати інтенсивної терапії, маніпуляційної. Лікарі мають технічну можливість онлайн-консультацій з фахівцями Одеської обласної лікарні за допомогою телемедицини – отримавши рентгенівський знімок, фахівці обласної лікарні протягом години можуть поставити діагноз та вирішити подальшу долю пацієнтів.
У відділенні можна проводити необхідні обстеження, стабілізувати пацієнта у важкому стані та, за необхідності, перевезти до Біляївської лікарні чи в обласний медичний заклад. Працює програма «Доступні ліки», а інсуліном в повному обсязі мешканці забезпечуються з місцевого бюджету.


Рентген: телемедицина в дії!
УЗД: телемедицина в дії!

           В палаті інтенсивної терепії

Владислав Фролов («Наш міністр» жартівливо називає його голова ОТГ) підкреслив, що карета «швидкої допомоги» максимально за 3, 8 чи 15 хвилин дістається всіх трьох сіл громади.


Владіслав Фролов - «Наш міністр»


Усміхнені медики!
Всі здорові!
Дивовижні краєвиди!

ЦЕРКОВ
Ще одне будівництво, яке добігає до завершення, це Свято-Преображенський храм, який у 70-х роках було зруйновано. А поки що всі церковні служби проходять в господарських приміщеннях та транслюються в гучномовець.


ТЕХНІКА
Потужним виглядає парк спеціалізованої техніки підприємства «Наше село». Нещодавно закуплено бульдозер AMD, сміттєвоз «Ford», помпу високого тиску, подрібнювач гілок. В планах – закупівля автогрейдера та пожежної машини (як і створення власного пожежного депо).
І це сміттєвоз!


В Маяківській ОТГ запустили власний транспортний автобус між трьома об’єднаними селами, щоб мешканці громади мали змогу приїздити у Центр надання адміністративних послуг, який незабаром відкриється у сільській раді.


Маяки - Надлиманське - УдобнеПЛАНИ
Мета громади – підтримка малого та середнього бізнесу, залучення іноземних інвестицій.
На території громади успішно діють виробничо-комерційна агрофірма «Маяки», рибний сільськогосподарський кооператив «Придністровець».
За два роки, у співпраці з Німеччиною, побудований завод з переробки сільськогосподарської продукції, що дало змогу створити 60 нових робочих місць та збільшити надходження до місцевого бюджету. На заводі переробляється 20 т болгарського перцю щодня та 10 т ріпчастої цибулі щомісяця. Сухі ж продукти відправляються до Європи.
Для заощадження електроенергії планується побудувати 16 вітрильних електростанцій, а також завод з виготовлення паливних пелетів з деревини, очерету, соломи – сировини вдосталь (хоча від газового опалення в громаді відмовлятись не планують!).
Варто відзначити, що Маяківська ОТГ має основні надходження до бюджету від оренди землі, податку на доходи фізичних осіб, єдиного і актизного податку. У Маяках споконвіку мешканці займаються тепличним господарством (переважно вирощують огірки) і рибальством, у інших селах громади – садівництвом (не марно село Удобне називають «персиковим раєм»). Ось чому для наповнення бюджету нагальною задачею є легалізація приватного виробництва і торгівлі!
Вдається, що саме такі успішні громади можуть, і мають! переконати та на власному успішному досвіді необхідність приєднання до громад тих сіл і селищ, які ще роздумують над такою перспективою. Не кажучи вже про долучатися до цікавих проектів, зокрема, таких як грантовий проект, оголошений ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» в партнерстві з ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» (м. Одеса), ГО «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень»  (м. Херсон) в рамках діяльності мережі «Ресурсні центри місцевої демократії».
Для міст, селищ, сіл, ОТГ, органів самоорганізації населення та медіа Одеської, Миколаївської, Херсонської областей - чудова нагода виграти конкурс малих грантів «Громадська префектура для ефективних місцевих бюджетів півдня України».
Про безпеку жителів громади піклується поліцейський, якому виділено спеціальний будинок – будинок шерифа – один з перших на Одещині.
МВС України в 2018 році дало старт новому проекту «Поліцейський офіцер громади», який охопить понад 29 тисяч населених пунктів. Вже до кінця 2020 року запрацює по всій територій України
За словами голови, ввести таку посаду в ОТГ планується найближчим часом.
Громада виглядає як ідеальне місце для проживання, ведення власного господарства, заняття бізнесом, навчання, оздоровлення та відпочинку. Тож не дивно, що голові так переконливо і яскраво вдалося переконати делегацію сусіднього села Йосипівка, жителі якого все ще перебувають у роздумах щодо приєднання, що повертаючись додому, ті вже визначили межу села і на наступний день зібрали схід односельців з вирішення цієї проблеми.
Планів на майбутнє вистачає: реконструкція ще одного будинку культури в сусідньому селі, запуск програми енергозбереження, створення «Безпечного майданчику для мам», облаштування доріг – лише невеличка частина задуманого.
«Тільки краще і краще, - каже голова зі своєю командою, - ми маємо працювати так, щоб люди не змогли сказати, що живемо як раніше. Тому благоустрій, чистота, безпека в громаді – наші пріоритети на майбутнє!».

ТУРИЗМ
На березі Дністра у Маяках збудований перший кемпінг-парк в Одеській області. Цей туристичний об’єкт розроблений в рамках проекту «Туризм як каталізатор економічного розвитку сільських територій», який фінансується Європейським Союзом та реалізується Одеським обласним агентством реконструкції та розвитку (ООАРР). Що важливо для громади - після закінчення проекту кемпінг залишиться у її власності.
Наразі туристів планують заохотити екологічними маршрутами по території Нижньодністровського національного природного парку.
Вже розроблені три туристичні водні маршрути: перший – озеро Біле з прекрасними водяними ліліями; другий – «Царство птахів» на Дністрі, де ще збереглись види птахів, комах і риб, занесених до Червоної книги; третій маршрут – до річки Глибокий Турунчук, де ще не ступала нога людини…
Цікавим напрямом може стати кінний турим. На конюшні «Золота грива» в Маяках 25 коней різного віку. Серед них – титулований восьмирічний жеребець Нумізмат, який професійно приймає участь у змаганнях, навіть європейських, і отримує численні нагороди...
У задумах – будівля оглядового майданчику, ресторанів, готелів...
Нещодавно Маяківська громада отримала грантову фінансову підтримку культурно-мистецьких проектів громад «Малі міста – великі враження» від уряду. 6 вересня Маяківська ОТГ щиро запросить гостей на фестиваль «Дністровські гостини».

І, як завжди, під час поїздок йшов дощ - а це значить, що непрості часи минуть, вдача недалеко!

Навчальний візит відбувся у межах реалізації проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що виконується Асоціацією міст України (АМУ) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

І на останок!


Сподіваємось, що КНИГИ ≠ ГОСПТОВАРИНемає коментарів:

Дописати коментар

Спасибо за интерес к нам!