На сторінці "Бібілотечна скарбниця" можна прочитати електронний варіант журналу "Бібліотечна планета" та знайти іншу корисну інформацію

пʼятницю, 22 червня 2018 р.

Маршрут успіху Старокозацької ОТГ очима бібліотекарів


22 червня 2018 року, на запрошення Одеського регіонального відділення Асоціації міст України, бібліотекарі Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені М.С. Грушевського – заступник директора з наукової роботи Булгакова Ольга Андріївна та завідувач відділу соціокультурної діяльності Нагорнюк Ольга Анатоліївна – відвідали Старокозацьку сільську ОТГ (в рамках програми «Маршрути успіху»).
Децентралізацію називають однією з найуспішніших та найамбітніших реформ в нашій країні. Але до нинішньої реформи місцевого самоврядування Україна йшла довго, долаючи радянські стереотипи, популізм та проведення лише видимих змін, не змінюючи нічого по суті.
Революцією Гідності українці підтвердили, що вони сповідують європейські цінності демократії та народовладдя. Прийняттям в 2014 році Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади розпочався процес децентралізації – передачі значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування, тим органам, які ближче до людей.
Зрозуміло, щоб бути в змозі господарювати на своїй землі самостійно, треба зміцнитися, об’єднуючись – декілька невеликих громад слід об’єднати у потужнішу громаду, базуючись на географічних, історичних, економічних принципах.
Старокозацька сільська об’єднана територіальна громада в Білгород-Дністровському районі була створена не так давно – у жовтні 2017 року. До її складу увійшли села Старокозаче, Козацьке, Крутоярівка, Петрівка – більше 9000 жителів.
Таким чином, на півдні Одещини, старе козацьке село (засноване 1827 року, про що свідчить надпис на вїзді), яке так і зветься – Старокозаче, з величезним аграрним потенціалом, відомою далеко за межами Одещини сироварнею, багатющими фруктовими садами, дбайливо доглянутими виноградниками, неймовірною кількістю південної городини, стало центром новоутвореної громади.


Чудес не буває, зміни та покращення не можуть відбутись миттєво. Для досягнення успіху слід запроваджувати умілі механізми використання збільшеного місцевого бюджету та залучення інвестицій для розвитку інфраструктури.

За словами голови сільської об’єднаної територіальної громади Вадима Валерійовича Бойка, «громада має те, на що є кошти». 
Голова сільської Старокозацької ОТГ Бойко В.В. та регіональний консультант АМУ Піднебесна О.

Дороги – біда й величезна проблема. Але довга дорога розпочинається з першого кроку. Закінчується благоустрій Старокозачого скверу – 100 метрів тротуарної плитки, зручні лавки, дитячий ігровий майданчик, освітлення. Мешканці повинні мати комфортне затишне місце для відпочинку, зустрічей, прогулянок.
В дитячому садку – яскраві сучасні меблі, музичний центр, нове обладнання для харчоблоку та пральної кімнати, замінені тіньові навіси на ігрових майданчиках, утеплена будівля; у школах – новий спортивний інвентар, нові комп’ютери.
Вадим Бойко наголошує: те, що буде закладено в малечу з дитинства, те й проросте, й виросте. Разом з батьківським комітетом були переглянуті норми і раціон харчування – сьогодні дітки вдосталь отримують якісні продукти. А молоко – від компанії «Старокозацький сир» безкоштовно.
«Без залучення приватних фірм були відремонтовані приміщення дитячого садка і співробітниками «Золотого півника», і батьками діточок», – ділиться секретами заощадження завідувач дитячого закладу Фоменко Ірина Василівна. І додає: «Ми маємо рухатись вперед, бо в нас енергійний голова».
Планується, щоб з дітьми працювали спеціалісти – вчителі англійської мови, логопеди, психологи.
До речі, завдяки відкриттю двох нових груп анульовано чергу в дитячий садок. В групах – не більше 20 діток.Старокозацька загальноосвітня школа-гімназія може пишатися своїми досягненнями – дві випускниці цього року отримали вищі бали під час тестування в рамках ЗНО – із англійської мови та української мови (літератури). І це не дивно, бо серед вчителів школи – заслужений вчитель України Юрій Швачка.Традиційне свято вшанування творчої та обдарованої молоді «Золотий Олімп» об'єднало велику дружну родину учнів, батьків, вчителів усієї Старокозацької ОТГ. 264 учня одержали грамоти та премії, винагороди голови за перемогу в обласних, районних, всеукраїнських олімпіадах, конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН, всеукраїнських творчих конкурсах та спортивних змаганнях.

«Сімнадцять з половиною тисяч гривень було виділено на премії для учнів, які піднялись на вершину Олімпу», – з гордістю повідомляє директор Старокозацької НВК Людмила Олександрівна Щербина. За рахунок громади профінансовано харчування для дітей пільгових категорій. Громада частково дотує зарплатню тренеру з карате. А танцювальний гурт «Слов'яночка» нещодавно захистив звання народного. 
Голова демонструє виступ народного танцювального колективу «Слов'яночка»

Музична школа, яка дісталася громаді від попередньої селищної ради, викликає захоплення не лише у колег з інших районів, у й у містян.

Відремонтовані та утеплені класи, сучасні вікна, гарні двері, справжній комфорт і затишок сприяють гарному навчанню. Концертний зал в музичній школі може бути місцем проведення справжніх мистецьких заходів. І не дивно, що 170 дітей оволодівають майстерністю гри на народних інструментах, гітарі, баяні, акордеоні, скріпці, піаніно. «Бажаючих забагато, в сейфі – заяви від 30 діток, які наполегливо чекають», – журиться директор музичної школи Халупа Світлана Георгіївна. За кошти громади два місяці тому придбано автобус – тепер немає проблем з перевізником. Діти їздять на спортивні змагання, конкурси, фестивалі. «Для однієї сільського ради це було би важко», – підкреслює заступник голови Павло Осматескул. 
Особи літнього віку залучені до насиченого життя громади у Відділенні соціально-побутової адаптації. Тут можна переглянути улюблений серіал, почитати книжку, обговорити новини за чашкою міцного ароматного чаю, а також похизуватись своєю майстерністю з вишивки, бісероплетіння, малювання. За потреби – поміряти тиск чи скористатись швейною машинкою. А задля стрункості фігури та підтримки фізичної форми тренуватись до виснаження на тренажерах…


Заступник голови ОТГ Павло Осматескул
Не віримо віку працівниці центру (відтепер це наша таємниця)

Щоб накопичити, треба заощаджувати! В громаді застосовують альтернативні види палива – екологічні чисти пілети, енергозберігаючі лампи освітлення, утеплюють зовнішні стіни будівель.
Кошти до місцевого бюджету сплачують потужні підприємства – сільськогосподарський виробничий кооператив «Вільне козацтво», взуттєва фабрика «Белста», консервний завод ТОВ «АСС» ТМ «Помідора». Сири, натуральні вина, пшеничне борошно, соняшникова олія – ці продукти знані не тільки в області, але і на теренах України та світу.
На території Старокозацької ОТГ розташовані 3 школи (з них – одна гімназія), дитячі садочки, музична школа, будинки культури, бібліотеки. Їх збереження і є сьогодні одним з головних пріоритетів громади, хоча утримання всієї системи освіти і культури ОТГ – важкий тягар для бюджету.
«Я не можу закривати школу в живому селі. Закриваючи школу, я повністю знищу прошарок інтелігенції. Втрачаючи школу, село перетворюється на хутір. Це моя принципова позиція», – заявляє голова громади Вадим Валерійович Бойко.

І йому вірять, його підтримують. Ми це бачили на власні очі. 

Хол школи-гімназії прикрашає флаг Старокозацької ОТГ


Звісно, нас, представників обласної бібліотеки, цікавила передусім доля наших колег.

БІБЛІОТЕКАРЯМ ЦІКАВІ БІБЛІОТЕКИ! Бібліотекарі переконані, що бібліотеки повинні жити і щодня доводити  свою економічну ефективність та значущість для розвитку громади. Зі сховища книжок, які порошаться на стелажах, вони зобов'язані стати центром розвитку та дозвілля.«Що робити з бібліотеками?» – чесно і відверто запитав голова сільської ОТГ. На його думку, бібліотеці ні комп’ютери, ні Інтернет не потрібні, бо практично всі мешканці користуються планшетами, а право надання комунікаційних послуг «виборюють» 4 провайдера.
Не можемо з цим погодитись! І наполягаємо на тому, що в бібліотеці повинен бути комп’ютер з підключенням до Інтернету.
Тоді бібліотека зможе запропонувати мешканцям громади нові безкоштовні послуги. Це – і курси комп’ютерної грамотності; і скайп-консультації, зокрема, з питань пенсій, соціального захисту, трудової міграції тощо з фахівцями центрів з надання первинної правової допомоги Головного територіального управління юстиції в Одеській області; вигідно продати врожай, а купити потрібне у господарстві дешевше, скориставшись електронними аграрними біржами; знайти оголошення про вакансії, навчитися грамотно складати резюме, подавати свою кандидатуру і проходити співбесіду; замовити онлайн квитки на потяг чи автобус та роздрукувати їх; купити через Інтернет саме те, що потрібно, і що недоступне у магазинах міста чи села; виконувати домашні завдання і творчі проекти, користуватися електронними підручниками; читати книжки онлайн; вивчити іноземну мову або перекласти текст за допомогою онлайнових словників і перекладачів; подорожувати онлайн по залах музеїв світу… Та це тільки початок!
Обізнаність у проведенні міжнародних проектів, конкурсів та грантових програм дасть шанс громаді розвиватися.
Нещодавно Український Культурний Фонд оголосив конкурс культурно-мистецьких проектів, серед пріоритетів якого сприяння збереженню культурного розмаїття, підтримка розвитку молодих митців, професійного зростання творчо обдарованих дітей та молоді та ін. Проектну заявку можуть, до речі, подавати й об’єднані територіальні громади, в тому числі новостворені. Бюджет індивідуальних проектів від 50 до 500 тис. грн.
Ще приклад. Цього року Американське урядове агентство «Корпус миру США в Україні» оголосив конкурс з пошуку партнерів в рамках проекту «Розвиток громад». Вимога – тільки бажання української сторони приймати в себе на безоплатній основі американського волонтера, який би впродовж двох років надавав професійну допомогу в реалізації проектів, спрямованих на посилення громадянського суспільства, сталого організаційного розвитку та ефективного місцевого самоврядування (децентралізації). Вже наприкінці жовтня 2018 року всі бажаючі Старокозачого могли би покращити знання англійської на безоплатній основі з носієм мови!
Тільки-тільки було підбито підсумки та оголошено переможців Національного фотоконкурсу «Великі світлини маленьких місць: моя громада – наше майбутнє». Фотоконкурс організовано Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Окрім чудових призів, 50 обраних фотографій переможців стануть частиною мандрівної фотовиставки, яка подорожуватиме усіма областями України. Вся Україна та весь світ змогли би пишатись краєвидами села Старокозаче! Тим більш, що Покровський храм визнано пам’ятником архітектури!
Подавайте заявку – та отримайте гроші на проведення тематичних інформаційних заходів «Моя громада – мій добробут» в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що виконується Асоціацією міст України (АМУ) у партнерстві з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України оголосило конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2018 році для органів місцевого самоврядування всіх рівнів. Конкурс цього року організовується у партнерстві з Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» та має на меті відібрати, відзначити та поширити кращі практики органів місцевого самоврядування з соціально-економічного розвитку територій, що були реалізовані у період 2016-2017 рр. До речі, ще можна встигнути подати заявку!
Прикладів багато…
Провідні видавництва України («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Видавництво Старого Лева», «Клуб сімейного дозвілля», «Час майстрів», «Буквоїд» та ін.) на своїх сторінках соціальної мережі Фейсбук постійно оголошують конкурси, переможці яких отримують нові книги сучасних українських авторів. Чим не можливість осучаснення та поповнення книжкового фонду?
Українська Бібліотечна Асоціація, в межах програми «Час бібліотек», в партнерстві з видавництвом «Час майстрів» підготувало як призи добірку книжок про незабутні, веселі, яскраві пригоди, від яких на серці стає тепло, а навколо затишно. Що для цього треба? Лише поділитись постом на власній сторінці; згадати дитинство та написати про свої улюблені книжки, прочитані під час літніх канікул. Складно? Ні! А натомість цього ваша книжкова скарбниця поповниться творами: «Око вовка» (Даніель Пеннак), «Тобі Лолнесс» (Тімоте де Фомбель), «Щаслива пригода» (Ганна Сілівончик), «Сонячні дні домовичка Мелетія» (Степан Вербещук та Іван Андрусяк), «Дмитрик у Країні Синіх Троянд» (Леонід Сапожніков). Варто чи ні?
А якщо бібліотека створить полицю буккросингу – місця, де можна обмінюватись книжками – в оновленому сквері під кроною лип та ще й у вигляді шпаківні чи книжкової шафи…
Не вперше Молодіжна секція УБА у межах реалізації проекту «Display-кросинг» ініціює проведення книжкових виставок в бібліотеках – від національних до маленьких сільських – по всій Україні. Цього року бібліотеки передають естафету книжкової виставки «Читай зі смаком», метою яких є орієнтація читачів у книжковому потоці, формування інтересу до книги через смакове і асоціативне сприйняття прочитаного та заохочення натхненно читати! Фантазії бібліотекарів немає меж! Чи не хотіли б і бібліотеки Старокозацької ОТГ заявити про себе на всю країну?
Цікаво? Тоді доведіть Вадиму Валерійовичу потребу комп’ютера (та й не одного) та Інтернету в бібліотеці. Дізнавайтесь, чим і як живуть сучасні бібліотеки! Позичайте ідеї! Втілюйте смілі рішення! Розповідайте про свої досягнення! Кожний день доводьте свою необхідність!
Децентралізація — закономірна реформа, якщо країна обирає шлях прогресу. Це – спроможна громада, сильна країна, незалежна Україна!
Успіх цієї реформи значною мірою залежить від інформування населення щодо переваг запровадження змін. Легше говорити про реформи, коли на власні очі побачив успіхи громад – так, як ми разом із журналістами інтернет видання «Oblvesti», газети «Одеські вісті».
Саме бібліотеки мають практичні можливості та інформаційні ресурси стати містком між владою і громадою, рупором сучасних перетворень.

Історію творять люди! Твердий погляд втомлених очей – такий він, голова сільської ОТГ, який не побоявся взяти на себе тягар зобов’язань і відповідальності. Бажаємо Вадиму Валерійовичу Бойко наснаги, невтомності, однодумців і натхненників!
Все має бути і буде добре – недарма під час нашого візиту злива омила молоду зелень і освіжила повітря!
Навчальний візит відбувся в рамках реалізації проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що виконується Асоціацією міст України (АМУ) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Немає коментарів:

Дописати коментар

Спасибо за интерес к нам!